7 rád, na čo si dať pozor pri kúpe bytu či domu

Kúpa domu či bytu je jedna z veľkých životných investícií, a tak sa oplatí nad ňou zodpovedne pouvažovať, určiť si priority a zahodiť ružové okuliare.

1. Určite si finančný strop

Väčšina ľudí hľadajúcich nové bývanie nemá k dispozícií dostatočnú hotovosť, ale plánuje kúpu nehnuteľnosti riešiťhypotékou. Najskôr si ujasnite, v akej cenovej rovine sa pohybujete, aby ste mohli svoju novú nehnuteľnosť komfortnesplácať. Uvažujte nielen nad aktuálnou situáciou, ale aj nad finančnou perspektívou na najbližšie roky. Najlepšie je pri žiadosti o hypotekárny úver poradiť sa priamo v banke, od ktorej si chcete požičať. Kvalifikovaní špecialisti nahypotéky vám poradia, aké máte možnosti a s akou finančnou rezervou máte počítať do budúcnosti. V súčasnosti, kedyplatia už prísnejšie pravidlá ohľadom maximálnej výšky hypotéky, ktorú vám banka môže poskytnúť, by ste mali začaťzvažovať kúpu nového bývania až vtedy, kedy máte našetrených aspoň 10 % ceny nehnuteľnosti. Zodpovedné voči vámsamotnému je nielen si požičať, ale mať pod kontrolou všetky vaše pravidelné výdavky, medzi ktorými by nemala chýbaťfinančná čiastka, ktorú ste schopný mesačne odkladať v rámci sporenia z vášho príjmu.

2. Zistite si cenu predávaných nehnuteľností

Spravte si prehľad na realitnom trhu a navštívte niektorý z realitných portálov. Pozrite si nehnuteľnosti s rôznymilokalitami a porovnajte predajné ceny. Ak už máte presne vyšpecifikovanú lokalitu, kde chcete bývať, zamerajte sa nabyty či domy s podobnou veľkosťou a stavom. A nezabudnite ani na občiansku vybavenosť v lokalite nehnuteľnosti.

3. Zvoľte si lokalitu, ktorá vyhovuje práve vám

Najzásadnejší vplyv na cenu nehnuteľnosti má lokalita. Rozdiely môžu byť priepastné nielen v rôznych regiónoch, ale ajv rámci jedného mesta. Voľba závisí predovšetkým na vašich potrebách, zamyslite sa, či dáte prednosť väčšiemu priestoruna kraji mesta, alebo radšej menšiemu bližšie k vašim bodom záujmu, aby ste potom neminuli rozdiel v cene na každodennérozvážanie autom na dlhé trate. Lokalita je v cene odzrkadlená, ale do akej miery, to musí zvážiť každý individuálne.Záleží samozrejme na finančných možnostiach jednotlivca. Dôležité je si premyslieť či kupujete nehnuteľnosť „len“ napár rokov, alebo na dlhšiu etapu svojho života.

4. Dobrá lokalita nie je len o polohe

Pri výbere miesta vášho bývania sa neorientujte len na blízkosť k centru. Niektoré mestské a obecné štvrte môžu maťkvalitnú infraštruktúru, dostatok parkovacích miest i občiansku vybavenosť. Lokalita, kde v pešej dostupnosti pohodlnenakúpite, nájdete škôlky, školy, inštitúcie či rôzne služby bude mať určite vyššiu cenu. Tento komfort je však predlhodobé bývanie veľmi cenný. Berte do úvahy aj potenciálny rozvoj. Miestne zastupiteľstvo možno v okolí plánujezrekonštruovať cestu a chodníky, otvoriť novú školu či škôlku a súkromný investor plánuje zriadiť nákupnú zónu skultúrno-spoločenským centrom. Plánovaný rozvoj má vplyv aj na ceny domov a bytov. Platí to, samozrejme, aj opačne – aklokalita upadá, bude padať aj cena nehnuteľnosti.

5. Preverte si právny stav nehnuteľnosti

Z právneho hľadiska je nutné preskúmať, či nehnuteľnosť kupujete od skutočného majiteľa, či je nehnuteľnosť bez tiarch,bremien alebo iných obmedzení. Neuškodí preskúmať ani termín nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúceho, čo je vlastne ajsúčasťou znaleckého posudku nehnuteľnosti. V prípade rodinného domu je nutné preskúmať aj stav pozemku – napr. či nadpozemkom, popri alebo pod pozemkom nevedú v nejakej časti siete, ktoré by nás mohli v budúcnosti obmedziť. Odporúčamesa zaujímať aj o okolie, o pripravované zmeny v okolí nehnuteľnosti, dostupnosť občianskej vybavenosti. Toto všetkobude aj do budúcna vplývať na hodnotu nehnuteľnosti a kvalitu bývania.

6. Obráťte sa na realitného agenta

Možno sa vám bude zdať, že najať si dobrú realitnú kanceláriu alebo právnika sú vyhodené peniaze, opak je pravdou.Služby týchto odborníkov sú na nezaplatenie. Poradia, odporučia a tiež šetria čas. Renomovaná realitná kanceláriajasne a zrozumiteľne vysvetlí celý proces predaja nehnuteľnosti, pomáha pri rozhodovaní. Poskytne poradenstvo prispracovaní zmluvnej dokumentácie potrebnej k úspešnému zvládnutiu celého procesu. To však, pochopiteľne, platí len vprípade, že sa spojíte s maklérom, ktorý je seriózny a nepozerá len na to, aby predal rýchlo.

7. Kvalitu bývania ovplyvňujú aj materiály a prevedenie

Cena domu sa odvíja aj od toho, či je postavený z tehál alebo panelov. Tehlový dom ponúka lepšie a ľahšie zmenydispozície, má lepšie izolačné vlastnosti ako panel. Dnes už však rozhoduje aj zateplenie, pri ktorom si treba zistiť,kedy a ako bolo realizované. Na cenu vplýva aj vek bytovky, to, či byt má alebo nemá balkón, aký atraktívny výhľadponúka alebo to, či ide o krajný byt alebo nie. Rozhodne by ste sa mali pýtať na technický stav rozvodov, stúpačiek,výťahu, strechy, zateplenia, zistiť si energetický certifikát budovy a aké sú prevádzkové náklady na energie.

Zdroj: reality.sk

Leave Reply